Про проєкт "Партнерство України з ЄС та НАТО в умовах російсько-української війни: стан, проблеми та перспективи"
Проєкт
«Партнерство України з ЄС та НАТО в умовах російсько-української війни: стан, проблеми та перспективи".
Проєкт пройшов конкурсний відбір фундаментальних наукових досліджень, що належать до сфери МОН України і виконується за рахунок Державного бюджету України.
Термін реалізації – 2025-2027.
Керівник проєкту - Гуменюк Борис Іванович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії міжнародних відносин та гуманітарних дисциплін, Надзвичайний і Повноважний Посол України.
Відповідальний виконавець - Мелещенко Тетяна Володимирівна, кандидат історичних наук, доцент, професор кафедри методології та методики суспільних дисциплін, декан історичного факультету
Команда проєкту:
Андрущенко Віктор Петрович, доктор філософських наук, професор, академік НАПН України, член-кореспондент НАН України, ректор університету
Віднянський Степан Васильович, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, завідувач відділу історії міжнародних відносин і зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України.
Кудряченко Андрій Іванович, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, директор Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України».
Гончар Юлія Борисівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та археології, докторантка.
Анотація проєкту
Виходячи з національних інтересів України європейська і євроатлантична інтеграція є незмінним стратегічним пріоритетом державної політики, а також ключовим пунктом плану перемоги в російсько-українській війні. Історичне, геополітичне й цивілізаційне значення європейського та євроатлантичного партнерства для майбутнього України засвідчує розгортання та перебіг нинішньої російсько-української війни і реакція на неї всього демократичного світу, насамперед держав-членів ЄС і НАТО. Вони активно підтримують та всіляко допомагають Україні здобути перемогу над російським агресором і цим зберегти свою державність і національну ідентичність, відновити територіальну цілісність і відбудувати та модернізувати Україну, яка повинна стати і безумовно стане важливою складовою спільного європейського дому і демократичної євроатлантичної спільноти. Саме тому питання, пов’язані зі станом, проблемами і перспективами європейської та євроатлантичної інтеграції України, зокрема в умовах війни Росії проти України, яка розпочалася у 2014 р., сьогодні є особливо актуальними для наукового дискурсу і мають практичне значення. І хоча у 2022 р. Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС, який «матеріалізував» перспективи приєднання до євроспільноти, а також подала заявку на прискорений вступ до НАТО, ще залишається низка невирішених проблем щодо усунення перешкод на шляху до європейської та євроатлантичної інтеграції. Серед них – адаптація національного законодавства до європейського простору, поглиблення інтеграції українського бізнесу до ринків ЄС, практичне запровадження «безвізів» у різних сферах, секторальна інтеграція, поглиблення міжнародної академічної мобільності, відповідність стандартизації НАТО і поглиблення партнерства України у програмі НАТО «Наука заради миру та безпеки». Партнерство з НАТО та ЄС для України є пріоритетом не тільки зовнішньої політики, а й рушійною силою внутрішніх трансформацій. Тому, зважаючи на зазначені факти, важливою ідеєю проєкту є проведення фундаментальних досліджень складного процесу євроінтеграції України та партнерства з НАТО, враховуючи умови російсько-української війни. Автори проєкту прагнуть, на основі комплементарного підходу, використовуючи принципи європейської політичної, економічної та правової інтеграції розробити концепцію інтегрування України до європейського цивілізаційного простору, стратегію європейської інтеграції для України в особливих умовах, та модель сталого партнерства з ЄС та НАТО. А також поєднати результативний доробок фундаментальних досліджень, наукових публікацій та заходів з певними активностями з метою залучення широкого кола наукової спільноти, студентства та громадськості для обговорення кола питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також з метою формування у молоді чіткої громадянської позиції.
Тож ґрунтовний аналіз окресленого кола питань, пов’язаних із станом та перспективами євроатлантичної інтеграції України, зокрема в умовах російсько-української війни, нині є вкрай актуальним для наукового дискурсу і має практичне, навіть прикладне значення для країни і українського суспільства.
Мета проєкту – дослідити та проаналізувати стан, виявити проблеми у партнерстві України з ЄС та НАТО в умовах російсько-української війни та запропонувати можливі шляхи їх подолання. На основі комплементарного підходу, використовуючи принципи європейської політичної, економічної та правової інтеграції розробити стратегію європейської інтеграції для України в особливих умовах.